7. ročník darovania krvi na Leteckej fakulte

27. novembra 2018 - 27. novembra 2018 8:00

7. ročník darovania krvi na Leteckej fakulte

Dňa 27.11. 2018 v čase od 8.00 hod. do 11.00 hod. sa uskutoční NTS SR výjazdový odber krvi v priestoroch Leteckej fakulty TUKE. Odber krvi sa uskutoční v areáli Leteckej fakulty v budove B-14 – prízemie (Vysokoškolský klub).

Pozývame zamestnancov a študentov, ktorí majú záujem zúčastniť sa na tejto akcii, aby sa dostavili v uvedenom čase do budovy B-14-prízemie (nutný preukaz totožnosti). Všetci účastníci akcie budú zaradení do záverečného losovania o zaujímavé ceny.

Žiadame prvodarcov, aby prišli na darovanie krvi o 8.00 hod. !

Darovať krv je možné, pokiaľ spĺňate nasledujúce základné kritériá:

• vek od 18 do 60 rokov; pravidelní darcovia – do 65 rokov (frekvencia darovania je pre mužov 3 mesiace a pre ženy 4 mesiace od posledného odberu),
  • telesná hmotnosť – minimálne 50 kg,
  • nesmiete byť nosičom vírusu HIV (mať AIDS),
  • nemôžete byť po prekonaní hepatitídy (žltačky) typu B a C,
  • nemôžete trpieť na iné závažné a chronické ochorenia.

Krv nedarujte v prípade (resp. trvalo nemôžete darovať krv):

• užívania drog vnútrožilovo či vnútrosvalovo teraz alebo v minulosti,
  • poskytovania alebo prijímania platených sexuálnych služieb,
  • pohlavného styku medzi mužmi,
  • promiskuitného spôsobu života s častým striedaním sexuálnych partnerov,
  • užívania anabolických steroidov, ktoré nie sú predpísané lekárom,
  • liečby poruchy zrážania krvi krvnými prípravkami.

Pokyny pred odberom krvi

Je nutné, aby ste boli pred odberom dostatočne hydratovaní. 24 hodín pred odberom vypite dostatok tekutín, minimálne 2 litre (vodu, minerálku, čaje, ovocné šťavy). Ráno pred odberom vypite 500 ml tekutín. Čierna káva je tiež povolená (okrem povinného pol litra čaju). Nehladujte! Na odber krvi nechoďte nalačno! Večer pred odberom a taktiež tesne pred odberom nejedzte tučné jedlá (syry, maslo, smotanu, mäsové jedlá a výrobky, údeniny…). Vhodné je jesť ľahké sacharidové jedlá: ovocie, zeleninu, sucháre, netukové pečivo, džem, med … Pred odberom krvi nefajčite (minimálne 6 hodín), nepite alkohol (aspoň 12 – 14 hodín) a 24 hodín pred odberom sa nevystavujte priveľkej psychickej a telesnej námahe, vynechajte tréningy a návštevu posilňovne. Alkohol, tučné jedlá, telesná námaha a niektoré lieky môžu prechodne spôsobiť zvýšenú aktivitu pečeňových enzýmov (ALT). Dbajte na to, aby ste boli oddýchnutí, čerství, po výdatnom spánku, pretože váš fyzický stav sa odzrkadlí na kvalite vašej krvi (http://www.ntssr.sk/nts).

Všetci darcovia krvi budú zaradení do tomboly o hodnotné ceny!