fbpx

Satelit GRBAlpha

Cieľ projektu:

GRBAlpha je medzinárodný projekt druhej slovenskej družice, tzv. CubeSat kategórie 1U, o rozmeroch 10 cm na každej hrane. Cieľom družice je skúmanie gama zábleskov vo vesmíre, ktoré vznikajú pri zrážkach neutrónových hviezd, alebo pri gravitačnom zrútení veľmi hmotných, rýchlo rotujúcich hviezd. Zrážky neutrónových hviezd sú aj zdrojom gravitačných vĺn, ktoré sú jedným z najvýznamnejších fyzikálnych objavov desaťročia. Ak prebehne všetko podľa plánov a satelit bude správne pracovať, GRBAlpha sa môže zapísať do dejín ako prvý CubeSat, ktorý deteguje gama záblesky. Dlhodobým cieľom je mať na obežnej dráhe flotilu CubeSatov, ktoré by monitorovali celú oblohu za účelom zachytenia každého gama záblesku.

 

Cesta do vesmíru:

Podľa pôvodného plánu mal satelit letieť do vesmíru už 31. júla 2020, medzičasom sa však situácia zmenila. Štart nosnej rakety spoločnosti GK Launch Services, Sojuz-2.1a z Bajkonuru, prebehne až v  novembri 2020. Získanie druhého miesta na medzinárodnej súťaži vo Washingtone o vypustenie cubesatu spomenutou spoločnosťou zabezpečila redukciu ceny vypustenia satelitu o 75%. Zvyšnú sumu nám pomohli zafinancovať naši partneri MSM GROUP s.r.o. a DECENT Group a.s.

 

Zapojené inštitúcie:

Na projekte sa podieľa viacej domácich aj zahraničných inštitúcií:

  • Letecká fakulta TUKE
  • Spacemanic s.r.o.
  • Konkoly Observatory (Maďarsko)
  • Eötvös Loránd University (Maďarsko)
  • Hiroshima University (Japonsko)
  • Nagoya University (Japonsko)
  • Masarykova univerzita (Česká republika)

Slovenské inštitúcie dodajú samotné zariadenie a zabezpečia letovú prevádzku a komunikáciu, zatiaľ čo maďarskí a japonskí partneri sa postarajú o vedecké vybavenie.

 

Úlohy partnerov:

Letecká fakulta zastrešuje projekt ako koordinátor a spolu so spoločnosťou Spacemanic Jakuba Kapuša, podpredsedom Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity, sa podieľa na stavbe satelitu.

Vedeckú časť projektu, ktorou je takzvaný GRB (Gamma-Ray Burst) detektor, má na starosti astrofyzik Norbert Werner, pod ktorého vedením na projekte pracuje výskumná skupina na univerzite Loránda Eötvösa a Observatóriu Konkoly v Maďarsku, a taktiež na Univerzite Nagoyi a Hirošimskej univerzite v Japonsku.

Letecká fakulta ďalej zabezpečuje jedinečné režimové pracovisko s kontrolovaným vnútorným prostredím pre vývoj, testovanie a kompletizáciu citlivej elektroniky pre aplikácie v letectve a vesmíre. Zároveň sa plánuje vybudovanie komunikačnej stanice pre riadenie misie družice GRBAlpha a prenos dát. Rovnako sa pripravuje experiment zabezpečenia a ochrany kľúčových telemetrických dát.

© 2018 Letecká fakulta Technickej univerzity v Košiciach. Všetky práva vyhradené.