For the Public

Back to notices

Prvý kontakt s našou družicou GRBBeta

News

Včera 9. júla 2024 vo večerných hodinách bola na obežnú dráhu Zeme úspešne vynesená raketou Ariane 6 Európskej vesmírnej agentúry (ESA) štvrtá slovenská družica GRBBeta.

Vedecký tím nadviazal s družicou GRBBeta prvý kontakt o 23:03. Správa, ktorá bola prijatá znamená, že štart rakety Ariane 6 prebehol v poriadku :) : „If you are reading this message, the maiden flight of Ariane 6 has been successful. Greetings from GRBBeta & Congratulations to Ariane 6!“

Od momentu nadviazania spojenia sa začalo preverovanie funkčnosti jednotlivých subsystémov družice ako napríklad otvorenie antén, kontrola stavu batérie a jej dobíjanie, skontrolovali sa teploty družice a solárnych panelov, skontrolovala sa efektívnosť chladiča kamery a pod. Podarilo sa zapnutie GPS a GRB detektora.

Počas nasledujúcich preletov bude pokračovať preverovanie jednotlivých systémov a rôzne potrebné merania pre uistenie sa, že družica GRBBeta funguje správne. Vedecký tím sa pokúsi spustiť meranie gama zábleskov a pokúsi sa oživiť UV kameru družice.

Ďakujeme všetkým členom vedeckého tímu z Konkolyho Observatória z Maďarska, Univerzity Hiroshima z Japonska, Masarykovej univerzity v Brne a z Univerzity v Toronte za ich vynikajúcu niekoľko mesačnú prácu. Významné poďakovanie patrí Ministerstvu školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR za ich finančnú podporu a nášmu hlavnému technologickému partnerovi spoločnosti Spacemanic s.r.o. za vývoj platformy družice GRBBeta.